
- Tämä tapahtuma on mennyt.
Aikuisten Sampo:Erittäin hyvä ystäväni Paroni von Münchhausen
11.11.2017 @ 19:00 – 20:00
Liput
Nyt puhdistuu valehtelijaparonin maine!
Yleisö kutsutaan juopumaan uskomattomista jutuista, jotka ovat naurattaneet ihmisiä jo 300 vuoden ajan. Paroni von Münchhausenin vanha ystävä aikoo antaa rakkaalle paronilleen mahdollisuuden todistaa tarinansa todeksi. Itseriittoisen herran matkassa alkaa tapahtumasarja, joka on totta – ainakin Paroni von Münchhausenin mielestä.
Esitys on ylistys tarinoille, joita kerromme toisillemme kahvikupin ääressä, kapakoissa, bussipysäkeillä, hautajaisissa, sängyssä, työpaikoilla. Se on esitys elämäntarinoista, elämän hulluista hetkistä, toveruudesta. Mitä meistä jää jäljelle kun arkku naulataan kiinni ja mitä me haluaisimme, että jäisi? Kenties tarinoita, ja mitä hullumpia niin sen parempi.
Erittäin hyvä ystäväni Paroni von Münchhausen on yhden miehen nukketeatteriesitys, jonka käsikirjoitus mukailee vapaasti kirjan kansien väliin painettuja Paroni von Münchhausenin ihmeellisiä seikkailuita. Muuntuvia rooleja sekä ihmishahmoina että nukkeina kieputtaa teatterinjohtaja ja palkittu nukketeatteritaiteilija Timo Väntsi. Muusikko Kari Mäkiranta komppaa käänteitä pölyisen salongin perukoille unohtuneena kanttorina.
” …tuloksena on erinomaisen viihdyttävä nukketeatterishow”
Irmeli Haapanen / Turun Sanomat
”Paroni on käsittämättömän sympaattinen olento, jonka suupielistä pursuavat valheet antaa hänelle mielihyvin anteeksi. Pikemminkin sitä ajattelee, että valehtele lisää!”
Jaakko Virrankoski / Ex-tempore teatteriblogi
Työryhmä:
Käsikirjoitus, nuket ja lavastus Timo Väntsi
Musiikki Kari Mäkiranta
Ohjaus ja esiintyjät Timo Väntsi ja Kari Mäkiranta
Valosuunnittelu Jarkko Forsman
Puvustus Sari Stenlund
Graafinen suunnittelu Wille Heino
Ensi-ilta TEHDAS Teatterissa Turussa 30.9.2016
Kesto 1h 20 min, ei väliaikaa
* Esityksen yhteydessä taiteilijatapaaminen